Stadia, Google’ın Bulut Oyun Sistemi

Stadia, Google’ın yeni bulut oyun sistemine verdiği isim olmakla birlikte teknoloji devi resmen bulut oyun ekosistemine dahil olduğunu duyurdu. Google, San Fransisco şehrinde yer alan Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda 1 saat süren bir gösterimle bu yeni projelerini tanıttı.

Stadia İle Her Yerden Oynayın!

Google’ın planladığı bulut oyun sistemi ‘oyunlar için Netflix’ fikrini benimsiyor. Stadia, platformlar arası destek sunarak istediğiniz oyunu istediğiniz cihazda oynamanızı sağlayacak. Örnek olarak Devil May Cry 5’i iPhone’unuzda, Dead Cells’i akıllı televizyonunuzda veya Apex Legends’ı Mac’inizden oynayabileceksiniz.

Stadia, oyunları 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare hızında oynatacak ve gelecekte 8K çözünürlüğe ulaşacak ancak bundan çok daha fazlası var.

Oyun geliştiricilerinin oyunlarını satması için yeni bir pazar olarak karşımıza çıkacak. Örnek verecek olursak, YouTube’dan bir oyunun fragmanını izlediğinizde videonun sonunda ‘Oyna’ şeklinde bir buton belirecek ve 5 saniye sonra Chrome tarayıcınızda oyunu oynayabileceksiniz.

Google, bulut oyun sisteminin geleceğini çok önemsiyor gibi görünüyor. Geleceğin oyun sistemi olarak nitelendirilen bulut oyun sistemi konusunda birçok önemli şirket girişimlerde bulunuyor ancak Google bu hareketiyle diğer şirketlerin önüne geçmiş durumda.

YouTube, Stadia sayesinde Twitch’i tarihe gömebilir, çünkü izlediğiniz yayınlara oyuncu olarak katılabileceksiniz:

Google’ın “Crowd Play” adını verdiği özellik sayesinde izleyiciler, YouTube’da sevdikleri oyun kategorilerine göre yayın önerileriyle karşılaşacaklar. YouTube Gaming’ten sorumlu Ryan Wyatt’ın açıklamalarına göre, canlı yayınlara oyuncu olarak katılmak ve yayıncılarla karşılıklı oyun oynamak mümkün olacak.

Oyun yayıncılarının en popüler platformu Twitch olarak görünse de YouTube, Stadia sayesinde tahtın yeni sahibi olabilir. Zira herhangi bir oyun yayıncısının YouTube’da düzenlediğini yayını izlerken sadece “beğen, paylaş, yorum yap” butonlarını görmeyeceksiniz. Dilerseniz, “Bu oyuna katıl” butonuna tıklayarak oyna Stadia aracılığıyla bağlanabileceksiniz.

Google, yayınlarıyla platforma daha fazla üye çeken yayıncılara daha çok para kazandıracaktır. Üstelik bu kez reklamlarla değil, doğrudan kendi ürününü kullandırdığı için bu gelirler oldukça dengeli ve yüksek olabilir.

Stadia Ne Zaman Kullanıma Açılacak?

Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Kanada, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa’da 2019 bitmeden uygulamaya erişim mümkün olacak. Türkiye içinse henüz net bir tarih açıklanmış değil. Avrupa bölgesiyle birlikte biz de bu hizmeti alabiliriz, lakin daha önce Türkiye’de açık olmayan Google hizmetlerinin de gelmesi gerekiyor.

Oyun geliştirici sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.