Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, ateşkesin sona ermesinden bu yana Gazze'de 170'den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi

Gazze'nin Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığına göre, İsrail ordusunun Cuma günü Hamas'a karşı ölümcül mücadelesine yeniden başlamasından bu yana Gazze Şeridi'nde çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 170'den fazla Filistinli öldürüldü. Artan ölü sayısı, New York Times'ın İsrail yetkililerinin bir yıl önce Hamas'ın 7 Ekim saldırısının planını elde ettiğini ancak bunu reddettiğini bir gecede bildirmesinin ardından geldi.

İsrail Cuma günü Gazze'de Hamas'a karşı ölümcül mücadelesine yeniden başladı ve grubu, ateşkesin sona ermesinden hemen önce ateşkes şartlarını ihlal etmekle suçladı . Ateşkes yedi gün sürdü ve Hamas tarafından tutulan 110 rehinenin ve İsrail'de gözaltında tutulan 240 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasına tanık oldu.


Gazze'nin Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığına göre ateşkesin sona ermesinden bu yana geçen saatlerde 170'den fazla Filistinli öldürüldü.

İsrail hükümetine göre Hamas, 7 Ekim'de güney İsrail topluluklarına saldırarak 1.200 kişiyi öldürdü ve yaklaşık 240 kişiyi rehin aldı. Gazze'nin Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırısında o tarihten bu yana yaklaşık 6.000'i çocuk olmak üzere 14.800'den fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı .